Походження українського тризуба

Знак тризуб (або тридент, трисуття) відомий у світі з непам'ятних часів. Його знають у Європі, Азії, Індії. З тризубом зображувалися Божества: грецький Посейдон, етруський (а пізніше римський) Нептун, індійські Шіва та Вішну, скіфський Тагимасад, слав'янські Перун та Водяник.


Найдавніші писемні згадки про золотий тризуб і блакитне вбрання царів Атлантиди знаходимо у праці Платона «Тімен», яка була написана в 360-355 рр. до н. ч. Легенда, описана Платоном, за словами багатьох істориків різних часів, має цілком історичні особливості: історичною її також називав і сам Платон, який позначав жанр кожного свого твору, чи то був міф, чи казка, чи історична праця. Із часу загибелі Атлантиди минуло одинадцять з половиною тисяч років. Припускають, що не всі нащадки Посейдона загинули. Українські землі ніколи повністю не були затоплені морями і потопами, тому цілком імовірно, що давню символіку тризуба і жовто-блакитної барви наші Предки винесли з Атлантиди.rApz3mU5t9E.jpgНайпростіші з символічних значень тризуба — це розшифрування його як монограми «Володимир», «Василевс» або «воля». Визнавати тільки ці твердження означало б відмовитися від давності цього символу.rId26.jpg
rId27.jpg

KEXhN1OViH4.jpgМи вже знаємо, що тризуб мав різні форми аж до найпростішої IV тис. до н. ч., яка аж ніяк не була монограмою. Вірогідно, такий тризуб, що нагадує спрощено дерево з трьома гілками догори, — один із найдавніших рунічних знаків. До речі, такі тризуби і двозубії були зображені на арійських печатках Мохенджо-Даро в Індії.


rId46.jpg
rId47.jpg

Знаки Північного Причорномор'я


178050_html_e975ecb.png
Тризуб зустрічається також й на Кавказі (1-3), Ірані (4-6), Індії та Тибеті (7-10)...


0_72e1d_2947ae8b_orig_800.jpg

0_72fc8_1892f463_orig
У районі Каракорума (Пакистан), між Хіласом і Шатьялом, в долині річки Інд на скелях висічено більше тридцяти тисяч окремих петрогліфів. Серед них і наскальні тризубці Шіви.


Arii-Rozselennia.jpg 
10070703e.jpg

Карта розселення трипільців-аріїв з терен Північного Причорномор'я в часи IV-II тис. до н.е.


Отже, головна ідея тризуба — це число три. Поєднання трьох основ буття, троїстість (тривимірність) життєвого простору. Це зв'язок трьох сфер, такий самий, як і в Дереві Життя: світів Прави, Яви і Нави. Але існує ще давніше, індоарійське філософське наповнення цього символу.
cgWXMv37A_M.jpg
 
Основою світобудови є повна врівноваженість усіх енергій, тобто Абсолют. Порушення цієї рівноваги пробуджує два протилежні полюси: позитивний і негативний, чоловіче і жіноче, батьківське і материнське начало. Тризуб є вираженням найдавніших, найархаїчніших культів багатьох народів. Це насамперед культ Великої Праматері-Родоначальниці, культ Вогню (який є життєдайною силою), культ мудрого Змія (а в деяких народів — Дракона). Всі ці символи знаходимо в давній арійській міфології. Арії на своєму шляху з Подніпров'я до Індії залишили багатьом народам цей життєдайний знак — тризуб. На березі Ганги, поблизу індійського міста Харідвар досі стоїть велетенська бронзова скульптура Шіви з піднятим в руці тризубом (тришулом), яка завжди охороняється жерцями. Побожне ставлення індійців до тризуба свідчить про те, що цей знак аж ніяк не випадковий. Його давність не потребує доведень. Показово і те, що самі індійці усвідомлюють, що цей знак не місцевого походження, а принесений давніми аріями в Індію.Shiva%20Haridvar.jpg
98.jpg


У глибинну ж таємницю Тризуба воістину проник український мислитель Володимир Шаян, який вважав, що саме з Тризубом українці досягнуть перемоги. Ця перемога має прийти через потрійну самопожертву: «Жертва — це не є самознищення, як нам підказує обмежена егоїстична думка; жертва — це радісна перемога над життям і смертю. І тому з понадсвітньою впевненістю перемоги носили знак Тризуба натхненні індійські віщуни, що перемогли смерть ще за життя. Потрійне Самовідречення і Жертва означає жертву Мислі, Почувань і фізичної Енергії (Життя і Тіла) у службі Перунові — Богові Космічної Творчості… Благословенна хай буде нація, що вибрала своїм символом Тризуб — Символ Потрійної Жертви і Потрійної Влади… Тризуб є тією Космічною Силою, що нищить світи старі, і творить нові і кращі… Тризуб — це високий релігійний символ Великої Божественної Троїстості, Вічного Джерела Буття і Існування».

Отож, шануєм свої святині, бо з ними — єднаємося з Пращурами! 

933bbdbc08a9.jpg

54ff8a7f179b.jpg
Княжий тризуб в Софії Київській
e9b47959fc79.jpg


Джерела:
Скотинський Т. Український герб та прапор (1935)
Пастернак О. Пояснення тризуба, герба Великого Київського Князя Володимира Святого (1991)
Січинський В. Тризуб і прапор України (1995)
Бєлов О. Ф., Шаповалов Г. І. Український тризуб (2008)
Тризуб — теорії походження — kampot.org.ua
Наливайко С. Українська індоаріка (2007)
У пошуках істини — Тризуб (2007)

0 коментарів

Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте